KSIĄŻKA – SZCZĘŚCIE. PORADNIK DLA PESYMISTÓW (OLIVIER BURKEMAN)

Jaskrawo różowa okładka nie zachęca do kupna. Zupełnie nie. Ale już środek – zdecydowanie. Dla mnie to ważna i potrzebna książka, bo idzie na przekór powszechnym trendom pt wyznacz swoje cele, zrealizuj je, a będziesz szczęśliwy. Burkeman mówi: a może wcale cele nie są potrzebne? może szczęście znajduje się gdzie indziej? Do mnie to podejście przemawia jak mało które, dlatego bardzo polecam Wam lekturę.

Według Olivera Burkemana nasze dzisiejsze, niemal kompulsywne dążenie do szczęścia i sukcesu może przysparzać nam nieszczęść. Proponuje nam zatem koncepcję, według której – przewrotnie – zaakceptowanie porażki i straty lub przynajmniej zaprzestanie tak usilnej od nich ucieczki, może sprawić, że poczujemy się wolni, spełnieni i szczęśliwi.

Burkeman idzie pod prąd standardowym podręcznikowym radom według których najważniejsze jest pozytywne myślenie. Burkeman kieruje naszą uwagę ku głębszym tradycjom filozoficznym. Ale nie jest to trudna czy ciężka lektura. Wręcz przeciwnie – napisana lekkim piórem, z humorem. A jednak głęboka.

 

Spis treści:

Rozdział 1 – O nadmiernym staraniu się, aby być szczęśliwym.

Rozdział 2 – Co zrobiłby Seneka.

Rozdział 3 – Burza przed ciszą.

Rozdział 4 – Szaleństwo celów.

Rozdział 5 – Kto tam?

Rozdział 6 – Pułapka bezpieczeństwa.

Rozdział 7 – Muzeum Porażek.

Rozdział 8 – memento mori.

Epilog – Ujemna właściwość.

Wydawnictwo Muza SA, Warszawa 2017.