KSIĄŻKA – ESENCJALISTA (GREG McKEOWN)

To książka dla tych, którzy „kiedykolwiek czuli się przepracowani, ale nie w pełni wykorzystani; wiecznie zajęci, ale nieproduktywni. Greg McKeown mówi o tym, jak odróżniać rzeczy ważne od nieważnych, eliminować te drugie i usuwać przeszkody w celu zmniejszenia wysiłku potrzebnego do robienia tych pierwszych. Metodyczne dążenie do mniej umożliwia pracownikom skanalizowanie czasu, energii i wysiłku w celu osiągnięcia punktu najwyższej użyteczności w sprawach naprawdę ważnych.”*

W byciu esencjalistą nie chodzi o to, żeby robić więcej w krótszym czasie, lecz o to, żeby robić tylko właściwe rzeczy.

 

Esencjalizm to nie tylko strategia zarządzania czasem czy technika zwiększająca produktywność. Esencjalizm polega na systematycznym wybieraniu tego, co dla nas najważniejsze oraz eliminowaniu wszystkiego innego. To zajmowanie się tylko tym, co najistotniejsze. Mnie najbardziej zapadł w pamięć graf obrazujący nasze wykorzystanie energii:

Pokazuje on różnicę między postępowaniem esencjalisty a zachowaniem osoby, która nim nie jest. W obu przypadkach wydatkowana jest taka sama ilość energii. Ale albo podzielimy ją na robienie wielu różnych czynności (jak na rysunku po lewej stronie) albo do niewielkiej ilości lub wręcz jednej (jak na rysunku po prawej). Kiedy zainwestujemy energię w mniejszą ilość zadań to szybciej zauważymy duże postępy w sprawach, które liczą się dla nas najbardziej. Esencjalista odrzuca przekonanie, że można robić wszystko naraz.

Myślę, że w dzisiejszych czasach, esencjalizm pozwala odzyskać kontrolę nad dokonywanymi wyborami. Dzięki niemu nie musimy poddawać się trendom czy „temu, co wypada”. Robimy mniej, ale lepiej.

Polecam książkę McKeowena – pozwala na nowo spojrzeć na naszą efektywność i wybrać to, co nam najbardziej służy.

 

Spis treści:

Część I – ESENCJA. Jak myślą esencjaliści?

Część II – EKSPLORACJA. Jak odróżnić wiele trywialnych rzeczy od kilku naprawdę ważnych?

Część III – ELIMINACJA. Jak się pozbyć mnóstwa niepotrzebnych rzeczy?

Część IV – DZIAŁANIE. Jak sprawić, by robienie kilku ważnych rzeczy przebiegało niemal bez wysiłku?

Wydawnictwo MT Biznes, Warszawa 2015.

*cytat z książki „Esencjalista”