KSIĄŻKA – BŁYSKAWICZNE WYWIERANIE WPŁYWU (MICHAEL PANTALON)

Zazwyczaj wystrzegam się banalnych poradników w stylu jak w minutę stać się liderem albo jak w tydzień zmienić swoje życie. Dlatego do tytułu „Błyskawiczne wywieranie wpływu” Michaela V. Pantalona podeszłam z dużą rezerwą. Ale – ta książka to moje największe odkrycie w ostatnim czasie w zakresie książek traktujących o rozwoju, zarządzaniu i motywowaniu.

“Błyskawiczne wywieranie wpływu” jest o tym, jak w sposób nieinwazyjny, z poszanowaniem autonomii, skłonić drugą osobę (albo i samego siebie!) do działania. No kto z nas by tego nie chciał? Jako rodzice chcemy, aby dzieci posprzątały pokój, odpowiednio zachowywały się u cioci na imieninach i odrabiały prace domowe. Jako szefowie oczekujemy, że pracownicy będą realizowali na czas powierzane im zadania, wykonywali x telefonów, brali aktywny udział w zebraniach i szkoleniach, współpracowali ze sobą nawzajem. Jako podwładni chcemy, aby przełożony ułatwił nam raportowanie, dał podwyżkę, docenił nasz wysiłek.

Chcemy wpływać na innych, tyle że czasem (zazwyczaj?) robimy to w sposób na dłuższą metę nieskuteczny – manipulujemy, zawstydzamy, straszymy, nakazujemy lub prosimy przygotowując wcześniej całą listę argumentów mających przekonać innych, by zrobili to, co my chcemy.

Pantalon mówi – nie tędy droga. W swojej książce pokazuje prostą metodę opartą na 6 (!) pytaniach, dzięki którym nasz rozmówca odnajduje własne, wewnętrzne motywy do podjęcia działania. I nie ma w tym krztyny manipulacji! Metoda opiera się na wzmacnianiu autonomii rozmówcy, na wsparciu w odkrywaniu indywidualnych pobudek do zrobienia czegoś oraz na sporządzeniu planu, który będzie realny i da gwarancję wykonalności.

W „Błyskawicznym wywieraniu wpływu” znajdziecie materiał do autodiagnozy, badania potwierdzające skuteczność metody, a przede wszystkim opisy konkretnych casów z życia organizacji, które pokazują jak stosować metodę i na co zwracać w niej uwagę. Taki przewodnik krok po kroku.

 

Spis treści:

Część I – INSPIROWAĆ INNYCH I SIEBIE DO POŻĄDANEGO I SZYBKIEGO DZIAŁANIA

Rozdział 1 – Co sprawia, że ludzie chcą dokonać zmiany.

Rozdział 2 – Wzmacnianie autonomii.

Rozdział 3 – Sześć etapów Motywacji Błyskawicznej

Część II – POSZERZANIE WPŁYWU

Rozdział 4 – Wywieranie wpływu na samego siebie.

Rozdział 5 – Wywieranie wpływu na tych, którzy chcą zmiany.

Rozdział 6 – Wywieranie wpływu na tych, którzy nie chcą zmiany.

Rozdział 7 – Wywieranie wpływu na osoby nieznajome.

Część III – OPTYMALNE WYKORZYSTANIE REZULTATÓW

Rozdział 8 – Rozpoznawanie zmiany.

Rozdział 9 – Sporządzanie planu działania.

Rozdział 10 – Co dalej?

Wydawnictwo GWP, Gdańsk 2013.